Demencija
Demencija je neizlječiva, progresivna bolest kod koje dolazi do propadanja kognitivnih funkcija. Demencija spada u organske poremećaje (poteškoće uslijed izravnih i neizravnih oštećenja mozga).
Najčešće nastaje u kasnijoj dobi života uslijed oštećenja središnjeg živčanog sustava. Uz to se oštećuju i druge moždane funkcije, kao npr. pamćenje, zapamćivanje, sjećanje, reprodukcija znanja, orijentacija i shvaćanje. Gubi se smisao za etičke i estetske vrijednosti, a tok misli se usporava i osiromašuje, javljaju se česte promjene raspoloženja i osobnosti.
S obzirom na dob nastanka demencije se mogu podijeliti na demencije s početkom u mlađoj dobi (nastaju prije 65. godine) i demencije s početkom u starijoj dobi (nakon 65. godine). Neki podaci govore da 5 – 10 % osoba starijih od 65 godina boluje od demencije. Taj postotak raste s povećanjem dobi.
Većina oboljelih ima problema s kratkotrajnom memorijom, neprestano zaboravljaju što su upravo učinili ili rekli, a relativno dobro pamte događaje od prije više desetljeća. Kod osobe oboljele od demencije s vremenom dolazi do prostorne i vremenske dezorijentacije, ne može se sjetiti adekvatnih riječi te sve teže usvaja nove sadržaje. Napredovanjem bolesti, osobi je potrebna pomoć druge osobe u obavljajnju svakodnevnih aktivnosti (npr. pri hranjenju, održavanju osobne higijene, oblačenju). Često se dešava da takav bolesnik na kraju treba skrb druge osobe dvadesetičetiri sata na dan, što iscrpljuje članove obitelji.
Uzroci demencije
POTEŠKOĆE VEZANE UZ DEMENCIJU
Poteškoće vezane uz demenciju obično sporo nastaju, najizraženiji je gubitak pamćenja, i to izraženije za najnovije događaje, javlja se dezorijentiranost, dolazi do promjene afekata. S vremenom se smjanjuje i kritičnost te se javljaju pojavni oblici socijalno neprihvatljivog ponašanja.
Postojeći lijekovi mogu samo usporiti progresiju bolesti, ali se uz njih poboljšava kvaliteta života oboljelog. Iz tog razloga se velika pozornost pridaje održavanju funkcionalnih sposobnosti korisnika. I održavanju tjelesnog zdravlja oboljelog.
U uznapredovalom stadiju demencije dolazi do potpunog deficita pamćenja, gubitka pokretljivosti i sposobnosti za obavljanje svakodnevnih aktivnosti te inkontinecije.
Najčešće komplikacije koje se javljaju kod dementnih osoba su problemi s hranjenjem, febrilne epizode i pneumonija. Glavni razlog hospitalizacija osoba s uznapredovalom demencijom su infekcije.
PODJELA DEMENCIJA
Postoji izrazito veliki broj tipova demencije, a neki od najčeščih su:
- vaskularna demencija (nastaje kao posljedica cerebrovaskularnih bolesti). Čini oko 20% demencija. Oboljeli od vaskularne demencije imaju kognitivni poremećaj u aktivnostima kao što su planiranje, organiziranje i započinjanje radnji u određenom slijedu. Relativno je blag gubitak pamćenja, ali rano nastaje izvršna disfunkcija.
- Alzheimerova bolest
- Lewy body demencija
- frontarno temporalna demencija