Briga o osobama oboljelim od demencije
Briga o osobama oboljelim od demencije uključuje sljedeće usluge:
- smještaj
- prehrana
- briga o zdravlju i njega korisnika
- svakodnevna pomoć pri održavanju higijene, promjeni položaja, oblačenju, svlačenju, hranjenju, kontroli i pomoći kod uzimanja tekućine
- osigurava se nadzor nad cjelokupnim funkcioniranjem
- usluge socijalnog rada i psihosocijalne rehabilitacije
- usluge radne terapije (grupno i individualno)
- fizikalna terapija
- organiziranog provođenja slobodnog vremena
- pranje i glačanje rublja
- posjeta svećenika i organiziranje Sv. misa u Domu za veće blagdane
Individualni tretman korisnika prije dolaska u Domu, po dolasku te za vrijeme boravka uključuje sljedeće aktivnosti s korisnicima:
- informativni kontakt s obiteljima i potencijalnim korisnicima
- obrada dokumentacije korisnika
- pripreme za useljenje u Dom – upoznavanje korisnika i obitelji s ustanovom
- prijem korisnika, smještaj u ustanovu, inicijalni razgovor s korisnikom i članovima obitelji te uspostavljanje odnosa suradnje
- savjetodavna pomoć u procesu adaptacije korisnika na život u ustanovi
- savjetodavna pomoć tijekom boravka u ustanovi
- pomoć pri zadovoljavanju svakodnevnih potreba
Individualni rad radnog terapeuta sa svakom pojedinim korisnikom obuhvaća procjenu stupnja kognitivnih oštećenja te se zajednički izrađuje individualni program rada. U radu primjenjujemo metode i tehnike s ciljem poboljšanja kvalitete života te usporavanja napredovanja simptoma bolesti.
Aktivnosti grupnog rada
Rad s korisnicima se odvija u grupama koje su formirane i prilagođene njihovim afinitetima i potrebama
- grupnim radom primjenjuju su tehnike osnaživanja korisnika kroz stjecanje vještina komuniciranja, postizanja većeg samopoštovanja
- pripreme pojedinih aktivnosti i obilježavanja manifestacija u ustanovi ili vezano uz gostovanja u drugim ustanovama
- provođenje radno okupacijskih aktivnosti kroz grupni rada
Kognitivno-rehabilitacijska grupa
Svrha grupe je različitim vježbama održati postojeće stanje funkcioniranja korisnika te poboljšati kvalitetu života. Sadržajni, tematski i metodom vođenja se prilagođava mogućnostima i željama korisnika. Socijalizacijska grupa. Svrha grupe je okupljanje korisnika s ciljem unapređenja i uvježbavanja socijalnih vještina, boljeg međusobnog upoznavanja članova te olakšavanje procesa prilagodbe za nove članove. Sadržajno, tematski i metodom vođenja se prilagođava željama i mogućnostima korisnika. Na grupi se obrađuju određene teme iz obiteljskog života, sjećanja na događaje iz vlastitog života, rasprave o aktualnim temama iz društvenog života, na teme iz života u Domu, o zdravlju i slično.
Glazbena grupa obuhvaća zajedničko druženje korisnika uz pjevanje zabavnih pjesama, a za vrijeme blagdana prigodnih blagdanskih pjesama. Također obuhvaća i zajedničko slušanje glazbe koja djeluje smirujuće na korisnike te djeluje terapeutski.
Molitvena grupa sastaje se jednom tjedno.
Kreativne radionice obuhvaćaju aktivnosti koje potiču samoizražavanje, osobni rast i razvoj percepcije kroz likovne radionice i tematske radionice.
Rođendanske proslave se odvijaju u organizaciji Doma ili samih korisnika svih onih koji su u tom mjesecu rođeni. Proslave rođendana se odvijaju svaki mjesec.
USLUGE FIZIKALNE TERAPIJE
U sklopu službe njege i brige o zdravlju u Dom radi fizioterapeut koji uglavnom radi individualno s korisnicima. Većina rada fizioterapeuta odvija na odjelu za pojačanu njegu u radu s nepokretnim i teže pokretnim korisnicima prema preporuci fizijatra i liječnika obiteljske medicine. Individualni rad se odvija svakodnevno po planu i programu i uglavnom se provodi fizikalna terapija: vježbe opsega pokreta, vertikalizacije, trening hoda, respiratorni i kardiovaskularni trening, masaža. U prostoriji za fizikalnu terapiju provodi se: elektro terapija, ultrazvučna terapije, individualna gimnastika, krio terapija, masaža.
PREHRANA
Obroci za korisnike Doma se pripremaju u domskoj kuhinji. U sklopu standardne prehrane svakodnevno se osiguravaju tri obroka. Uz standardnu prehranu, priprema se i dijetalna prehrana namjenjena korisnicima koju boluju od šećerne bolesti, žučna dijeta korisnicima koji boluju od žučnih kamenaca ili drugih bolesti žučnog mjehura, usitnjena hrana za korisnike koji ne mogu konzumirati krutu hranu.
BRIGA O ZDRAVLJU KORISNIKA USLUGE:
Briga o zdravlju korisnika usluge obuhvaća slijedeće:
- nadzor i skrb specijalista – psihijatra, neurologa
- preventivna, opća i specijalna zdravstvena njega
- uzimanje materijala za laboratorijske pretrage
- primjena parenteralne terapije
- kontrola krvnog tlaka
- kontrola šećera u krvi
- sanacija dekubitalnih rana
- kateterizacija
- postavljanje/izmjena nazogastrične sonde
- davanje klizmi
- njega stome